homevyšetřeníkontaktní čočkybarevné čočkydioptrické brýle

 

OPTOMETRISTA

 

KONTAKTNÍ ČOČKY

Jde o moderní optickou pomůcku, která se nasazuje přímo na oční rohovku. Kontaktní čočky, se těší čím dál tím větší oblibě, zejména z estetických důvodů. Kontaktní čočka je eventualitou k dioptrickým brýlím, jde o moderní řešení optických vad zraku jako je krátkozrakost, dalekozrakost či astigmatismus. Samozřejmě se dají pořídit i kontaktní čočky bez korekčních vlastností, pouze jako módní doplněk, například pro změnu barvy očí apod. Kontaktní čočky vám může předepsat také váš optometrista, není nutná návštěva očního lékaře.

KONTAKTNÍ ČOČKY - DĚLENÍ

Kontaktní čočky můžeme dělit na několik skupin a to hlavně na tvrdé a měkké čočky. Můžeme je dělit do skupin také dle možné doby nošení. První kontaktní čočky byly vyrobeny roku 1887 a to ze skla, tyto čočky samozřejmě prošly velkým počtem změn, nástupcem skla bylo plexisklo a tak to šlo dál až k použití hydrofilního gelu, výzkumy pokračují dodnes.

Tvrdé kontaktní čočky jsou dlouhodobějšího rázu, výhodou je především neměnnost tvaru čočky. V případě, že je pacient trpí alergií na gelové čočky, jsou tvrdé kontaktní čočky řešením. Ovšem mají také nevýhody, to zejména fakt, že nepropouští kyslík k rohovce a často jsou také při prvním nošení velice nepohodlné a pacient si na ně musí zvykat. Tvrdé kontaktní čočky jsou také dražší než ty měkké a v dnešní době se používají jen zřídka.

 

Biofreeze

OPTOMETRISTA - VYŠETŘENÍ

LIDSKÉ OKO - STAVBA

stavba-oka

 

 


© Optometrista - kontaktní čočky